REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Po loňském předávání cen, které proběhlo po dlouhé době jako samostatná akce v rodinném prostředí sálu místní ZUŠ, se letos akce přestěhovala do většího prostoru a dala tak najevo, že umí být samostatnou společenskou akcí ve Dvoře Králové. K přesunutí do většího sálu však přispěla velkou měrou i nominace skupiny sportovkyň - gymnastek z Team-gymu.
Diváky ani vystupující rozhodně nevítal poloprázdný sál, ale ani jeviště. Na jevišti po celou dobu konání akce trůnil téměř 20členný Crazy Band, hudební kapela ZUŠ R. A. Dvorského, který vytvářel hudební kulisu celé akce. Na jeviště se však ještě vešla moderátorka večera, Miroslava Kameníková, která si na začátku i na konci s touto mládežnickou kapelou zazpívala. Také tam byl dlouhý stůl a na stole dvě řady dárkových košů s regionálními výrobky, pro které si postupně během večera chodili všichni ocenění. K dárkovému koši dostali všichni také stříbrnou medaili a diplom, jednotlivé gymnastky si odnesly místo medailí kupon na sportovní potřeby.
Na jevišti se také jevila spousta věcí: kromě předávání cen zde na chvíli stálo překvapení večera: královédvorský rodák Josef Král, 26 letý automobilový závodník a pilot GP2, kterému se však už podařilo sedět i ve vysněné Formuli 1. Po rychlobruslařce Martině Sáblíkové, která loni doprovázela svoji oceněnou kamarádku Nikol Zdráhalovou, letos opět navštívil slavnostní ceremoniál další mladý výjimečný člověk: však do Formule 1 si zatím sedli jen dva Češi. A jedním z nich je právě tento královédvorák!
Dalším překvapením bylo udělení ceny za záchranu lidského života, kterou předal starosta města dvěma městským strážníkům - Petru Krausovi a Janu Zumrovi. Ti v srpnu zachránili svým rychlým zásahem život 69leté paní, která zkolabovala v nákupním centru.
Je vůbec k podivu, kolik je každým rokem ve Dvoře Králové oceněno výjimečných lidí. Je třeba připomenout, že nejde vždy o královédvoráky. Ale fakt, že třeba jen dočasné náplavy místní prostředí motivuje k činnosti, která je poté známá i mimo region, je pro město pozitivní. Například Milan Iglo, skladatel a učitel na místní ZUŠ, který pochází z Jičína, věnoval místní ZUŠ většinu svých skladeb, které slýcháváme na koncertech ve Dvoře Králové, ale i po celé republice. Dalším letos oceněným nekrálovédvorákem je učitel Jan Flídr, který proslavil naše město, ale také školu 5. května, svým vítězstvím v celorepublikové soutěži o nejlepšího učitele Zlatý Ámos 2015.
Každá z udělených cen tak přidává městu na jeho sebevědomí. Letos bylo uděleno 11 cen jednotlivcům, jedna páru a jedna skupině.
Mezi největší vtipálky patřil Lubomír Dvořák, známý pod umělecký jménem Zvičina. Tento výtvarník a umělec letos oslaví 80 let a svoji děkovnou řeč stočil na svoji postavu. Poděkoval své ženě za dobré jídlo. Mezi jeho díla patří socha na dětskému brouzdališti na místním koupališti, kterému dal název „jeho” delfínek, nebo se projeďte autem do Trutnova a zatrubte … u slona, který je také jeho dílem. Je však možné, že právě vám doma visí jeden z jeho mnoha obrazů.
Pan Josef Holub, zasloužilý včelař, který se honosí tituly jako je vzorný včelař a vzorný včelařský pracovník, zase poděkoval člověku, který zde včelařský svaz založil - přesunul nás tak všechny do konce 19. století.
Vzorkorytec Milan Bartoš, který letos olaví 65 let, vzpomenul slávu a pád Tiby. Vzkázal však, že lidé tu mají Tibu pod kůží, nostalgie věcí zůstává. Vytvořil v Rentzově muzeu v Kuksu expozici modrotisku spolu s panem Jaroslavem Pluchou. Vystavené formy na modrotisk zdědil po svém dědečkovi a je jeden z posledních řemeslníků, který je dokáže opravit. Zabrán do povídání o Tibě si dovolil informovat o tom, že textilní muzeum v České Skalici se má stěhovat opět do beden a dále do sklepů Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Kdo ví, možná nastal čas návratu těchto beden zpět do Dvora.
Za trenérskou činnost oceněný Tomáš Lagutin při děkování zmínil trpělivost své rodiny, která mu umožnila být 27 let mimo domov díky jeho pracovním povinnostem - byl hokejovým i rychlobruslařským trenérem a sportovním manažerem. Obecně většina oceněných děkovala rodině za čas, který mohli věnovat svému koníčku či trénování jiných než svých dětí.
Výjimkou jsou manželé Výborní - Alan a Veronika, kteří trénují královédvorské softbalistky společně a byli za to zaslouženě nominováni na cenu za celoživotní dílo. Alan Výborný však poděkoval své manželce za to, že ho kdysi přetáhla přes plot tenisu na softbal. Jejich svěřenkyně včetně dcery Apoleny (byla oceněna loni) mají úspěch nejen na republikovém, ale i mezinárodním poli. Velmi milé bylo poděkování, kterého se manželský pár na večeru dočkal od svých svěřenců.
Stranou nezůstal ani místní sokol, který měl na večeru jedno z nejpočetnějších zastoupení.
Gymnastické družstvo Team-Gym již dlouhodobě úspěšně reprezentuje město na celorepublikových i mezinárodních závodech. A to ve složení Jana Holubcová, Kateřina Holubcová, Sára Erbenová, Tereza Hulíková, Nela Drápalíková, Monika Fišerová, Eva Špatenková, Jana Špatenková a Sára Sicilská. Moc jim to všem slušelo!
Sokol zazněl na slavnostním večeru ještě jednou, a to díky jménu Jiřího Kryse in memoriam, který nejenže byl velkým sportovcem, ale také se osobně podílel na rekonstrukcích a vzniku nových sportovišť ve Dvoře Králové.
Posledním oceněným byl Georgios Karadzos, který byl potěšen, že si ho po 17 letech nemalé finanční podpory místního sportu město všimlo. Je dlouhodobě generálním sponzorem fotbalového oddílu TJ Dvůr Králové nad Labem a od minulého roku je také předsedou této organizace.
Na parketu sálu Hankova domu diváci zhlédli vystoupení místní taneční skupiny Attitude, která rovněž úspěšně reprezentuje město na závodech po celé republice. Kdo ví, třeba příští rok budou také na jevišti.
Kateřina Sekyrková
Foto: Jan Skalický
Vaše komentáře |