REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Bohužel proces krmení nemohou vidět návštěvníci zoo, protože i Safari park ve Dvoře Králové je zavřený. Přinášíme tak obrazem i slovem popis výchovy mláděte přes ponožku.
"Pokoušíme se o umělý odchov,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský. Dělá se vše proto, aby si dravé ptáče nevtisklo člověka jako vlastní druh. V Safari parku proto ybudovali v líhni ptačího světa zvláštní kabinku ohraničenou neprůhledným materiálem, kterou prostrkují ptačího maňáska: obyčejnou ponožku doplněnou o pár pírek, oči a zobák, která připomíná dospělého hadilova písaře. Vizuální kontakt s člověkem je tak na absolutním minimu. „Díky tomu si ptáče myslí, že je v péči hadilova a v dospělosti bude vyhledávat hadilovy jako vlastní partnery,“ vysvětluje Michal Podhrázský.
Ošetřovatelé mláděti podávají potravu z pinzety a vedle pokládají misku s dalším masem. Snaží se ho pobízet, aby co nejdříve začalo zobat samo. Jakmile k tomu dojde, přesune se ptáče do zázemí k dvěma už odstaveným samicím, vylíhlým ve Dvoře v průběhu léta. Od nich bude moci odpozorovat přirozené chování jedinců vlastního druhu.
Safari park odchovává hadilovy od roku 2009, kdy je rozmnožil jako první zahrada v ČR a na Slovensku. Safari park patří v odchovu těchto náročných dravců k absolutní světové špičce a v letošním roce se tu vylíhla hned tři mláďata. To je zcela mimořádné, všechny zahrady na světě odchovaly za posledních 12 měsíců jen 11 těchto ptáků. Současné ptáče je 18., které se ve Dvoře povedlo odchovat.
Letos to není první případ za dobu chovu těchto dravců, že by rodiče nepečovali o svá mláďata: před dvěma lety odchoval dvorské mládě hadilova náhradní rodičovský pár - orli bělohlaví - ze Zoo Liberec. Podložení náhradnímu páru však tentokrát není možné, protože v tuto roční dobu žádní vhodní ptáci nehnízdí.
Více o tomto dravci si můžete přečíst např. zde.
Ošetřovatelku Veroniku Ležákovou zachytila při krmení Simona Jiřičková.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: Safari park Dvůr Králové
Vaše komentáře |