REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Poslední rok pobývala 3 mláďata v zázemí safari parku, kde vyrostla a zmohutněla. Největší z nich má bez několika milimetrů jeden metr, což znamená roční přírůstek o víc než 10 centimetrů. Další ho následují s 86 a 84 centimetry.
V nově upravené expozici si kriticky ohroženými krokodýly návštěvníci užijí doslova ze všech stran. Nádrž umožňuje pohled pod vodu, z boku i shora. Pravidelní návštěvníci si jistě všimnou drobných změn: před část nádrže se umístilo mnoho rostlin, v jejichž krytu se cítí tato plachá zvířata v bezpečí. Na nové prostředí se však rychle adaptovali, zejména jedno ze nich, které již má zkušenost s pobytem v expozici a je zcela klidné. Trojici prospívá zřejmě i menší návštěvnost parku v zimní sezoně, kdy mají zvířata klid na zabydlení v nových prostorách.
Dospělá samice je k vidění v největší expozici Vodních světů. Do dvorské zoo přicestovala před více než 2 roky ze Španělska a zde čeká na vhodného partnera. Jejím příchodem začal chov tohoto vzácného krokodýla ve dvorské zoo. Trojice mláďat přijela do místní zoo v dubnu 2022 z partnerských zahrad ve Francii.
Krokodýl štítnatý je doma v tropických lesích střední a západní Afriky. Má nesmírně bohatý rejstřík hlasových projevů, takže se mu občas přezdívá i zpívající krokodýl. To možná naznačuje jeho složitý společenský život. O jeho životě v divočině je známo ale jen velmi málo, jde o nejméně prozkoumaný druh krokodýla na Zemi. Nejasná je i početnost druhu, podle předpokladů je však kriticky ohrožený a populace vlivem přímého lovu i likvidace přirozeného prostředí dál rychle ubývá. V lidské péči je krokodýl štítnatý opravdovou vzácností, na celé planetě je v certifikovaných zoologických zahradách chováno ani ne sto jedinců. Krokodýl štítnatý patří mezi středně velké krokodýly. Obvykle dorůstá kolem 2,5 m, ale jsou známí i samci dlouzí přes 4 metry. V přírodě podle všeho preferuje rychle tekoucí řeky tropických lesů, nevyhýbá se ani brakické vodě. Do roku 1996 o něm nebylo známo prakticky nic. V současnosti se vědci snaží druh poznat a najít cesty jak ho efektivně chránit. Jednou z pojistek před úplným vyhubením je i ustavení dostatečně početné populace v lidské péči a její pravidelné rozmnožování. V budoucnu se uvažuje i o případném vypouštění mláďat odchovaných v zoologických zahradách do divočiny například v Pobřeží slonoviny.
Zdroj: Safari park Dvůr Králové
Foto: Helena Hubáčková
|
Vaše komentáře |