Vyhledej
Jaroměřsko > Vzdělávání

Příběhy našich sousedů propojily místní školy, veřejnost je uvidí na náměstí i v divadle

Redakce / 11.04.2019, Dvůr Králové nad Labem
Příležitost dozvědět se mnoho zajímavého o naší nedávné minulosti jinak než z učebnic nebo výkladem u tabule přináší žákům projekt „Příběhy našich sousedů“ společnosti Post Bellum Praha. Ve Dvoře Králové n. L. se tento projekt stal současně šancí pro souhru místních nejen základních škol.

FOTOGALERIE - Paměť národa ve Dvoře Králové

Jan Machek, manažer odborného týmu MAS Královédvorsko, z. s., přišel s  myšlenkou propojit mezi sebou tímto projektem zaměřeným na  osobní prožitky pamětníků, kteří se během svého života setkali v  důsledku totalitních režimů 20. století s velkým bezprávím, všechny základní školy z našeho města i okolí a gymnázium.

Věrnisáž putovní výstavy i s pamětníkem

Studenti gymnázia v rámci projektu zaznamenávali pamětníky pomocí profesionální kamerové techniky, a to ve spolupráci s profesionály v oboru médií. Vznikla i putovní výstava, která dokumentuje jeho realizaci a přibližuje příběhy samotných pamětníků. Tento týden byly výstavní panely umístěny na královédvorském náměstí T. G. Masaryka a budou zde až do 25. dubna. Slavnostní vernisáž putovní výstavy proběhne v sále ZUŠ R. A. Dvorského 12. dubna 2019 v 17 hod. 

Přítomen vernisáže bude pamětník páter Jan Rybář, o  kterém studenti královédvorského gymnázia Magdalena a Martin Kazmirowští a Dominika Rezková natočili v rámci projektu pětiminutový dokument. Páter Jan Rybář SJ působil ve Dvoře Králové nad Labem duchovně v  letech 1976–1979. V kostele sv. Jana Křtitele sloužil často nedělní mše.

Představení příběhů pro širokou veřejnost

Díky přátelské spolupráci mezi školami se podařilo vytvořit 10 žákovských týmů z místních škol, které zážitkovým a  tvořivým způsobem zpracovávali v období od září 2018 do dubna 2019 životní příběhy pamětníků, které si samy „objevily“. Své pamětníky obdivují za to, že neztratili přes těžké životní zkušenosti se zneužíváním moci, statečnost, víru v dobro a schopnost radovat se ze života. 

Žáci navštívili během sedmi měsíců pamětníky doma a natočili jejich vyprávění na diktafon či mobil. Společně také podnikli exkurzi do  Státního okresního archivu Trutnov a do Českého rozhlasu Hradec Králové. Bylo nutné se obrnit trpělivostí a soustředěností, protože týmy musely vybrat z nahrávky svého pamětníka to nejdůležitější a vytvořit rozhlasový scénář, ve  kterém má slovo nejen pamětník, ale také každý žák. V Hradci Králové pak „v rádiu“ natočili 10 zajímavých audioreportáží a dozvěděli se mnoho pozoruhodných informací o historii Českého rozhlasu. V současné době vrcholí přípravy na závěrečnou slavnostní prezentaci projektu, při které týmy tvořivým způsobem představí své pamětníky divákům. 

Zveme vás proto ve čtvrtek 25. dubna 2019 od 17:00 hod. do sálu Hankova domu na „Příběhy našich sousedů“

Příběhy sousedů na KrálovédvorskuProjektu se ve Dvoře Králové účastnili žáci pod vedením svých učitelů Mgr. Yvety Šecové z  gymnázia, Mgr.  Lucie Baliharové ze ZŠ a  MŠ Dukelských bojovníků Dubenec, Mgr.  Dany Hlavsové ze ZŠ Strž, Mgr.  Zdeňky Červinkové ze ZŠ Podharť, Mgr.  Markéty Haasové ze ZŠ 5. května, Mgr.  Jiřího Luxe ze ZŠ a  MŠ Bílá Třemešná a Mgr. Milana Hanzla ze ZŠ Schulzovy sady. Koordinátorkou projektu Příběhy našich sousedů na Královédvorsku byla Mgr. Pavlína Flídrová z gymnázia. 

Nový projekt na Královédvorsku

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum Praha určený pro žáky základních a  studenty středních škol. V Královéhradeckém kraji se letos do projektu zapojily školy z Hradce Králové, Hořic, Náchoda, Dobrušky a poprvé také Gymnázium Dvůr Králové nad Labem a královédvorské základní školy.

Zdroj: gymnázium Dvůr Králové, Noviny královédvorské radnice

Související články
Příběhy našich sousedů v sále Hankova domu (25. dubna 2019)
ZUŠ R. A. Dvorského ve Dvoře Králové nad Labem tento rok slaví 70 let od svého založení. Podívejte se na video z prvních oslav
Konkrétní Příběhy našich sousedů - Antonín Burdych
Míťa Haasová zažila útrapy války i komunistického režimu
Stavitel a Sokol Luděk Kleandr
Rodina Anny Butové za války ukrývala židovského chlapce Gríšu.
Helena Havelková - bohatý život zpracovaný do reportáže žáky ZŠ Strž
Související odkazy
Všechny díly seriálu Příběhy našich sousedů najdete ZDE
 
Vaše komentáře

Přečteno 1914x
 
Kalendář akcí
21.01.2025 18:30 - 21.01.2025 20:30
Cestovatelská přednáška - Nepál
22.01.2025 15:45 - 22.01.2025 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
23.01.2025 13:00 - 23.01.2025 15:00
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
23.01.2025 15:45 - 23.01.2025 16:45
Chůze s trekovými holemi
23.01.2025 18:30 - 23.01.2025 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou